úterý 1. března 2016

Komunikace se sponzory, yeah - FAQ!

Asi víte, že nemám nejmenší problém naprosto otevřeně a upřímně komunikovat i o poměrně osobních věcech. Natož o projektu FUKAFUTOKYU, na který mnozí z vás dali peníze.

Snažím se reagovat v komentářích pod příspěvky, ale bohužel mám problém rozlišit, kdo svůj dotaz/výtku myslí vážně a kdo je troll/kokot, který mě chce vyprovokovat (a je jich tady dost). Vyprovokovat se nenechám, ale nechci riskovat, že někomu nezodpovím jeho vážně míněný dotaz.

Nad dopisy čtenářů.

Tohle je tedy něco jako FAQ, zodpovídající vaše opakující se dotazy a připomínky:

  • "Kdy bude film hotov? Aspoň přibližně? Jaká jeho část je hotova?"
Míra "hotovosti filmu" se nedá určit v procentech. Dá se říct, že během 14 dnů bych mohl mít hotový audiovizuální útvar, který by trval přes 70 minut, bezpochyby by splňoval kritéria žánru "celovečerní dokument" a nebyl by to nejhorší dokument, jaký jsem v životě viděl. Ale nebyl bych s výsledkem natolik spokojen, jak s ním chci být spokojen. Tudíž budu měnit, upravovat a dodělávat tak dlouho, až budu dostatečně spokojen. Nenechám si tuhle šanci na natočení svého prvního filmu ujít jen proto, že je někdo nedočkavý.


  • "Dostal jsi 170 tisíc Kč, za ty peníze jsi to měl už dávno natočit."
Dostal jsem 150 tisíc Kč (20 tisíc si nechal Startovač). Jistě máte přibližnou představu, kolik stojí letenka a hotel. S natáčením jsem měl dost práce a ještě jí hodně mít budu. Dost práce s tím měla i má drahá polovička - rozhodně jsme si neužívali v Tokiu tolik, kolik bychom si užívali, kdybychom nenatáčeli film.

Kdybych nikdy žádné peníze nevybíral, bez větších problémů bych ten film mohl natočit taky, ale líbilo se mi, že když udělám projekt na Startovači, budu mít motivaci, abych musel ten film dokončit a nevykašlal se na to. Tak jsem to chtěl, tak to je. Pořád na filmu pracuju a pořád věřím, že ho dokončím (kdybych tomu nevěřil, nepracoval bych na něm).

Ale abych se zavazoval do kdy bude film hotový, to rozhodně neudělám. Věnuji práci na filmu čas, ve kterém bych mohl vydělávat prachy, nebo si užívat. Věnoval jsem mu už čas a námahu, za kterou bych při jiné činnosti dostal podstatně víc peněz, než těch 150 tisíc. FUKAFUTOKYU není a nikdy neměl být výdělečný podnik (tedy, mohl teoreticky být, pokud by se na něj vybralo několik milionů). Což píšu s plným vědomím toho, že některé z vás tyto věty naserou. Ale tak to je.

Nestydím se přiznat, že od návratu z Japonska uběhl nejeden týden, během kterého jsem vůbec nesáhl na svůj film. Protože si musím vydělat prachy, které mě živí, když dělám na filmu. A bude to tak i nadále. Se s tím smiřte.

Peníze ale nejsou něco, co by vznik filmu ohrožovalo. Mám jich relativní dostatek a nemám problém něco kvůli práci na filmu koupit, nebo někomu zaplatit. Například pořídit si nahrávací studio:


(Nebýt filmu, mikrofon za 5000 bych si nekupoval...)

Problém nejsou peníze, problém je čas. Ale kdybych nechal více filmové práce na jiných lidech (a mám nejednu nabídku od schopných lidí, kteří by na něm dělali lacino nebo zadarmo), neměl bych více času, protože jim pak musím puntíčkářsky vysvětlovat každou vteřinu filmu. Mám totiž v každou chvíli velmi konkrétní vizi a když ji zrealizuji sám, je to pořád rychlejší, než ji vysvětlovat střihačovi, skladatelovi apod... Ta vize se samozřejmě čas od času mění, když zjistím, že předchozí vize, nebo její část, nefunguje tak, jak jsem myslel.

Ideání řešení by bylo naklonovat se. Pokud to někdo umíte, ozvěte se mi.

  • "Platím ti průběžně za FFFILM, tím financuji tvůj film, tak se neflákej."
Pokud mi posíláte průběžně peníze, jsou to peníze za FFFILM, které nijak nesouvisí s filmem FUKAFUTOKYU. Asi jste si všimli, že FFFILM teď píšu o něco méně než dříve. Chodím na méně premiér, abych měl více času na FUKAFUTOKYU. Tudíž mi nevadí, že za FFFILM dostávám nyní relativně méně peněz a nehodlám dělat žádné nátlakové akce "plaťte mi zase 30 000 měsíčně jako před pár lety".
  • "Nesplnil jsi, co jsi slíbil, podvedl jsi mě, vrať peníze."
Pokud se domníváte, že jsem vás nějak podvedl, ozvěte se mi, vrátím vám peníze.

P.S: Pracuji na plakátu. Pokud umíte na základě fotografií nadesignovat plakát v typickém hollywoodském stylu (např. něco takového), pošlete mi odkaz na své portfolio. Děkuji.